Toto je ukážkový Blog na testovacie účely. Články postupne upravujeme
Energia pre zdravie s inováciami a vzdelaním k slobode

Prečo starneme a ako nemusíme?

Zdravie Prečo starneme a ako nemusíme?

Prečo starneme a ako spomalíme tento proces?

Pochopením toho prečo starneme a výskumom biológie starnutia sa zaoberá profesor David Sinclair, ktorého v rozhovore spomína aj Mudr.Pavel Nývlt, ktorý vysvetľuje ako sa dá tento proces spomaliť.

David Sinclair je profesorom genetiky na Harvard Medical School. Je známym svojím výskumom starnutia a na túto tému publikoval množstvo vedeckých prác. Sinclair je tiež autorom knihy „Lifespan: Prečo starneme a prečo nemusíme, v ktorej skúma vedecké základy starnutia a navrhuje spôsoby, ako spomaliť alebo dokonca zvrátiť proces starnutia. Jeho výskum sa zameriava na úlohu sirtuínov, triedy proteínov, ktoré sa podieľajú na regulácii bunkového metabolizmu a reakcie na stres, pri starnutí a chorobách súvisiacich s vekom. Sinclairova práca získala široké uznanie a časopis Tíme ho zaradil medzi 100 najvplyvnejších ľudí na svete.

Kto je pán Mudr. Pavel Nývlt?

Pán MUDr. Pavel Nývlt má vyštudovanú lekársku fakultu a jeho životopis nájdete aj na tejto stránke drnyvlt.cz . Lieči tiež pomocou frekvenčnej terapie, zvukom a zaoberá sa metódou Anti-agingu. Viem, že nie je obvyklé očakávať zmeny v stavoch, ktoré sa považujú za prejavy starnutia. Zmeny k lepšiemu, ktoré sa dejú veľmi rýchlo, sa vymykajú všeobecnému očakávaniu. Nazývajú sa zázračné. Zázraky sa dejú každý deň. Zázraky sú vždy definované v čase. To, čo sa pred sto rokmi javilo ako zázrak, sa nám dnes zdá obyčajné. Vitajte v dobrom svete, ktorí si sami vytvárate svojimi želaniami, predstavami, mysľou a emóciami.

Čo sa skrýva pod pojmom anti-aging? 

Starnutiu sa nevyhneme nikto, ale jeho prejavy sa objavujú u každého inak v rôznom čase a veku. Niektorí ľudia sú starí už v tridsiatke, iný ešte v osemdesiatke lyžujú a študujú.

Anti-aging je odvetvie poradenstva v oblasti zdravého životného štýlu, ktoré sa zaoberá štúdiom javov a procesov, ktoré ovplyvňujú rýchlosť starnutia. Vďaka dnešným pokročilým technológiám dokážeme pozitívne ovplyvniť spôsob starnutia a dĺžku nášho života. Predlžovanie života súvisí aj so stále sa zvyšujúcimi nárokmi na kvalitu života. Ľudia vo vyspelých krajinách starnú a želajú si nielen dlhšie žiť, ale aj čo najdlhšie dobre vyzerať. 

Anti-aging sa vo všeobecnosti vzťahuje na metódy, ktorých cieľom je zabrániť prirodzenému procesu starnutia organizmu alebo ho spomaliť. Existuje mnoho rôznych prístupov k boju proti starnutiu vrátane zmeny životného štýlu, stravy, cvičenia, používania kozmetických výrobkov a lekárskych zákrokov.

Ako môžeme ovplyvniť proces starnutia?

Sú tri úrovne, ako človek starne a čo sa stým dá robiť. To najpodstatnejšie pre život je stravovanie a pohyb.

Prvá úroveň – je pohyb.

Ak sa človek dlhšie nehýbe, tak dôjde k rôznym chorobám a deštrukčným procesom na tele a človek starne rýchlejšie, len v podstate pre nepohyblivosť. Ako príklad môžeme uviesť sedavý spôsob práce pri počítači, alebo ak niekto celý deň prejazdí len v aute. Takýto ľudia ak prídu domov z práce a nevenujú žiaden čas sebe a svojmu telu, tak v podstate môžu starnúť rýchlejšie.

Druhá uroveň – je strava.

Nevhodná potrava môže mať vplyv na DNA. V pokusoch na zvieratách sa zistilo, že, keď mačky mali možnosť jesť, ako sa im zachce a koľko chcú, tak tieto zvieratá sa dožili menej. Ak im dali možnosť jesť tri krát za deň, ešte to bolo obmedzené o 30% menej potravy, tak tieto zvieratá žili o 30% života dlhšie, ale boli viac nervóznejšie.

Pán Mudr.Pavel Nývlt hovorí, že najviac ovplyvníme starnutie tak, že budeme jesť len jedno kvalitné jedlo denne, spolu s vysoko intenzívnym intervalovým tréningom. Človek bol po miliónov rokov vybavený robiť veci do maxima a potom odpočívať a tomu sa povie Eustres, to je vlastne dobrý stres. Potom máme Destress je hlúpy stres a ten je, ak sa človek dlhodobé preťažuje a tým sa človek rýchlejšie zničí a tým pádom aj rýchlejšie starne.

Keď si to zhrnieme, tak najviac nám prospieva v procese pomalšieho starnutia, ak si dáme len jedno kvalitné jedlo denne a vysoko intenzívny intervalový tréning.

Čo znamená Autofágia?

Autofágia je prirodzený proces detoxikácie nášho tela a imunitného systému. Ide o proces, kedy telo recykluje staré a poškodené bunky alebo sa zbavuje ich častí (organel, bielkovín a bunkových membrán). To umožňuje vytváranie nových, zdravých buniek, ktoré nahrádzajú tie staré, poškodené a nefunkčné.

Proces autofagie je proces, ked sa bunky sami čistia. Proces autofagie začíny vtedy, keď je človek 18h bez jedla. 

Zdielaj: