Toto je ukážkový Blog na testovacie účely. Články postupne upravujeme
Energia pre zdravie s inováciami a vzdelaním k slobode

Potraviny z poľa priamo na tanier

Ekológia Potraviny z poľa priamo na tanier

Návrh zákona ktorý implementuje stratégiu Farm to Fork projekt EU za spravodlivý, zdravý a ekologický potravinový systém. Jednoducho povedané: Aby sa potraviny z poľa  dostali priamo na stôl žiaka, dôchodcu, alebo k chorím ľudom v nemocnici. Je to komplexný zákon, ktorý rieši pomoc aj prvovýrobcom, pestovateľom a gazdom. 

Budú mať školy, dôchodcovia a nemocnice lepšie stravovanie?

ČAKÁ NÁS „ZÁVEREČNÝ BOJ“ ZA LEPŠIE STRAVOVANIE V ŚKOLÁCH, NEMOCNICIACH A DOMOVOCH DÔCHODCOV, hovorí nezaradený poslanec Patrick Linhart, ktorý pracoval aj s ministrom Vlčanom pol roka na Návrhu zákona  o vytvorení krátkeho odbytového reťazca, respektívne odbytových združení. Aj napriek tomu, aká je situácia v parlamente, tak tento zákon prešiel plénom a momentálne ide do druhého čítania.

Ako to bude fungovať?

Model je taký, že farmár vypestuje napr 1kg mrkvy, RVPS (Regionálna veterinárna a potravinová správa) to následne otestuje a priamo sa dovezie do blízkych lokálnych školských jedálni, nemocníc a domovov dôchodcov. Čiže sa tu implementuje stratégia Stratégia Farm to Fork  EU projekt Farm to Fork Strategy za spravodlivý, zdravý a ekologický potravinový systém.

Aby sa zabezpečilo, že tieto produkty od farmára budú konkurencie schopné, aby to cenovo bolo porovnateľné so zahraničnými produktami, ministerstvo pôdohospodárstva urobí to, že preplati 15% farmárovi a plus prvý rok dostane navyše 10% maržu. Tento projekt obchádza aj veľkoobchod, od ktorého by to bolo zbytočne drahšie.

PS: neskôr chcem tento projekt rozvinúť o prvý štátny e-shop, kde si budú aj bežní obyvatelia môcť nakúpiť slovenské, kvalitné, ako aj testované produkty priamo z polí na stôl (farm to fork) za férovú cenu bez úžerníckej marže, ktorú si nahadzujú na produkty zahraničné reťazce.

Čo je RVPS?

Regionálna veterinárna a potravinová správa (RVPS) je štátna organizácia, ktorá má za úlohu zabezpečovať ochranu zdravia zvierat a ochranu verejného zdravia v oblasti potravín. RVPS pôsobí na regionálnej úrovni a zabezpečuje kontrolu a dohľad nad výrobou, skladovaním, prepravou a predajom potravín a krmív. Okrem toho sa RVPS zaoberá aj ochranou zvierat a ich dobrých životných podmienok, kontrolou veterinárnych liečiv a ochranou pred nákazlivými chorobami zvierat.

RVPS má teda kľúčovú úlohu pri zabezpečovaní bezpečnosti potravín a ochrany zdravia zvierat v rámci svojho pôsobenia.

Páčil sa Vám článok? 🤩 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 počet hlasov, priemer: 5,00 out of 5)

Loading...

Zdielaj: