Toto je ukážkový Blog na testovacie účely. Články postupne upravujeme
Energia pre zdravie s inováciami a vzdelaním k slobode

Udáva Čína smer v Digitálnej budúcnosti?

Technológie Udáva Čína smer v Digitálnej budúcnosti?

Ženieme sa veľkou rýchlosťou do Digitálnej budúcnosti?

High-tech je praktická vec, bezhotovostné platby, autá s internetom. Akým spôsobom sa bude nakladať s dátami a kam budú smerovať? Môže nám to pomôcť? Alebo nás to môže ohroziť?

Uľahčujú Číne, technológie kontrolovať obyvateľstvo?

S 1, 4 miliardami obyvateľov patrí Čína medzi najľudnatejšie krajiny sveta. Mohla by tak veľká krajina udržať poriadok aj bez High-tech technológii? Alebo im to pomáha, len ľahšie kontrolovať svojich obyvateľov. Sami vieme, aké je ťažké udržať poriadok aj u nás na sídliskách v okolí kontajnerov, koľko dopravných priestupkov sa stane len pre alkohol.

Čína už dávno udáva smer v digitálnej budúcnosti, akým spôsobom by sa mohol uberať aj zvyšok sveta. Po celej Číne je umiestnených stovky milión kamier, ktoré sú naprogramované tak, aby automaticky zachytili, každý problém a následne ho vyriešili.

Mesto Šanghaj je s 24 miliónmi obyvateľov najľudnatejšie mesto Číny a významné hospodárske centrum tejto krajiny. Každý mestský obvod v Šanghaji má svoje dátové centrum, v ktorom sa zhromažďujú informácie, úrady to volajú mozog. Zahraničného média sa tam dostanú len zriedka. V jednom mestskom obvode majú zamestnanci prístup k 290 tisíc kamerám, ktoré môžu z časti aj ovládať.

Čo všetko eviduje datove centrum? (mozog)

Evidujú napr bytové domy, kde žijú osamelý alebo starí ľudia, ktorí potrebujú starostlivosť, alebo pomoc. To všetko je uložené v platforme a majú k tomu prístup v reálnom čase. Eviduje sa aj to či obyvatelia triedia správny svoj odpad. Kamerám nič neujde, snímajú hneď z troch perspektív a vyhodnocujú, kto nedodržiava pravidlá.

Mozog sa tak stará okamžite o poriadok či už ide o nesprávne zaparkované autá alebo neželané reklamné nálepky, hliadkujúci strážcovia verejného poriadku sú cez jednu mobilnú aplikáciu, spojený s kontrolným strediskom. Ak dobrovoľníci alebo straníci postrehnú dáky problém, môžu obsah opraviť. Systém aj automaticky rozhoduje, ktorému oddeleniu problém postúpi. Tento systém zvaný mozog chce Čínska vláda postupne zaviesť do celej krajiny.

Prečo vlastne Čínske úrady kontrolujú obyvateľstvo?

Z dátových záznamov jasne vyplýva a je to tam pekne opísané, že v podstate ľudia a medziľudské interakcie sú zdrojom všetkých sociálnych konfliktov a tie môžu napokon Čínsku vládu dostať do ťažkostí, ak sa nepostará o sociálnu stabilitu. To znamená, že ak pokryje všetky oblasti ľudského života kamerami a sledovaním, potom môže ktorýkoľvek problém včas odhaliť, zmierniť a nastoliť pokoj.

Dá sa na zhromaždovaní údajov aj pekne zarobiť?

Gigantické koncerny sa nevyvinuli na západe, ale práve v Číne. Medzi najväčšie sa radia technologický koncern Tencent, Alibaba Groupe a ByteDance úspešný startup z Číny. So svojim produktom TiK ToK patri ByDance najcennejším startupom na svete. Tik Tok bol v roku 2020 najčastejšou stiahnutou aplikáciou na svete. Aplikácia Tik Tok prekonala tri miliardy stiahnutí v roku 2021.

Páčil sa Vám článok? 🤩 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 hlasujúcich, priemer: 5,00 z 5)

Loading...

Zdielaj: