Toto je ukážkový Blog na testovacie účely. Články postupne upravujeme
Energia pre zdravie s inováciami a vzdelaním k slobode

Vplyv kozmetiky na naše telo

Ekológia Vplyv kozmetiky na naše telo

Všímate si niekedy, čo sa nachádza na zadnej strane obalu v prípade kozmetiky, drogérie, parfémov? Našim najväčším orgánom je koža, cez ktorú všetko prijímame do seba.

Ako sa vyhnúť chémii, ktorá je v kozmetike či drogérii?

Dnes sa ponoríme do témy, ktorá sa týka nás všetkých – výrobkov, ktoré používame každý deň. Od zubnej pasty, ktorú používame ráno, až po krémy, ktoré si nanášame na noc, sme neustále v kontakte s nespočetným množstvom výrobkov. Premýšľali ste však niekedy nad tým, čo sa v týchto výrobkoch nachádza? Náš hosť, Mirka Števková, sa roky venuje práve tejto téme. Jej mottom je: „Čo si dáte NA SEBE a okolo seba, to si dáte DO SEBA.“ Poďme to spolu preskúmať!

Aké sú tajomstvá produktov z drogérie?

Keď sa prechádzate uličkami miestnej drogérie, stretávate sa s nespočetným množstvom výrobkov, ktoré sľubujú, že vaše vlasy budú lesklejšie, vaša pokožka jemnejšia a váš život jednoduchší. V týchto sľuboch sa však skrývajú zložky, ktoré nemusia byť až také priateľské k vášmu zdraviu.

Parabény sú bežnou konzervačnou látkou v kozmetike a výrobkoch osobnej starostlivosti. Sú spojené s hormonálnymi poruchami, ktoré môžu viesť k vážnejším zdravotným problémom. Ftaláty, ktoré sa často nachádzajú v parfumovaných výrobkoch, sú známe endokrinné disruptory a spájajú sa s reprodukčným a vývojovým poškodením. Sulfáty, ktoré sú základom šampónov a telových prípravkov, môžu spôsobiť podráždenie a vysušenie pokožky.

Pravda o zubných pastách

Zubná pasta je každodennou nevyhnutnosťou na udržiavanie ustnej hygieny. Vedeli ste však, že aj tento každodenný tovar môže obsahovať potenciálne škodlivé zložky? Fluorid je síce v malom množstve prospešný pri prevencii zubného kazu, ale ak ho prehltnú veľké množstvá, môže byť škodlivý, najmä pre deti. Triklosan, antibakteriálna látka, ktorá sa nachádza v niektorých značkách zubných pást, je spojená s hormonálnymi poruchami a odolnosťou baktérií. Laurylsulfát sodný, penivý prostriedok, môže spôsobiť vredy v ústach a vredy z vredov.

Skrytá stránka krémov

Krémy, či už na tvár alebo telo, sú určené na hydratáciu a výživu pokožky. Aj tie však môžu obsahovať zložky, ktoré nemusia byť až také šetrné k pokožke. Parabény, ktoré sa používajú ako konzervačné látky, môžu napodobňovať estrogén a narúšať hormonálnu rovnováhu. Syntetické vonné látky, často uvádzané ako „parfum“ alebo „parfum“, môžu vyvolať alergie a astmu. Minerálne oleje síce poskytujú hladkú aplikáciu a bariéru, ktorá pomáha zadržiavať vlhkosť, ale môžu upchávať póry a viesť k akné.

Záver: Informovaný výber

Orientácia vo svete každodenných výrobkov sa môže zdať skľučujúca, ale nebojte sa! Poznanie najbežnejších potenciálne škodlivých zložiek vám umožní rozhodovať sa na základe informácií. Pred kúpou výrobku si vždy prečítajte zoznam zložiek. Vyberajte si výrobky s kratším zoznamom zložiek a výrobky, ktoré používajú prírodné zložky. Nezabúdajte, že látky, ktoré aplikujete na svoje telo, môžu mať rovnaký vplyv ako tie, ktoré prehltnete.

Hoci niektoré zložky môžu byť v určitých koncentráciách alebo za určitých podmienok škodlivé, mnohé sa považujú za bezpečné v množstvách, ktoré sa bežne nachádzajú v spotrebiteľských výrobkoch. Ak máte konkrétne obavy týkajúce sa akýchkoľvek zložiek, vždy sa poraďte s poskytovateľom zdravotnej starostlivosti alebo odborníkom v danej oblasti.

Čomu sa vyhýbať?

Základ: Parabény, Ftaláty, Sulfáty, Nylon, Bromáty, Umelé farbivá, Umelé/syntetické parfémy, Umelékonzervanty, aerosóly, hliník, acetone, minerálne oleje, propylen glycol, ortuť, teflon, AROMA, PARFUM. A je toho viac… Čo môže obsahovať WC papier? Prečo by sa mali ľudia pozerať na zloženie zubnej pasty a čo sa v klasických pastách nachádza?

Zostaňte informovaní, zostaňte zdraví a nezabudnite – máte moc rozhodovať o tom najlepšom pre svoje zdravie a pohodu! Ničomu neverte ! Všetko si preverte !

Kľúčové slová: Zubná pasta, fluorid, triklozán, laurylsulfát sodný, krémy, syntetické vône, minerálne oleje, informované voľby.

Zdielaj: