Toto je ukážkový Blog na testovacie účely. Články postupne upravujeme
Energia pre zdravie s inováciami a vzdelaním k slobode

Aké novinky prináša CHATGPT4

Inovácie Aké novinky prináša CHATGPT4

Fascinuje  Vás téma  umelej inteligencie? 

Tak v tom prípade zbystrite pozornosť, pretože firma OpenAI zverejnila novú verziu tohto Chatbotu s označením GPT4. V tomto videu uvidíte základné informácie o novinkách, ktoré boli zverejnené a rozdiel medzi staršou verziou GPT3,5 a novšou verziou GPT4

Už ste vyskúšali v praxi ChatGPT-3.5? 

ChatGPT je jazykový model chatbota vyvinutý spoločnosťou OpenAI založený na GPT-3.5. Má pozoruhodnú schopnosť komunikovať formou dialógu a poskytnúť Vám odpoveď, takmer na čokoľvek, čo od neho očakávate. Zoznámte sa s CHATGPT

Je nová verzia GPT4 bezplatná?

V prvom rade je treba uviesť, že táto nová verzia ChatGPT4  je dostupná len pre platiacich používateľov, no napriek tomu  sa mnohí pravdepodobne  rozhodnú takýmto spôsobom investovať do využitia tejto aplikácie, ktorá využíva  funkcionality AI preto, že to, do značnej miery  môže zefektívniť ich prácu, podobne ako aj staršia verzia CHATGPT 3.5, ktorá sama o sebe priniesla niekoľko unikátnych možností.

Aký je hlavný  rozdiel medzi staršou verziu CHATGPT 3.5 a novou verziou ChatGPT4

Novinkou v prípade ChatGPT4 je to, že táto umelá inteligencia dokáže už aj pracovať s obrázkami či zvukovými alebo video vstupmi, ktoré vie následne pretaviť do nejakého konkrétneho textu. 

Doposiaľ teda ste mohli z chatgpt pracovať len tak, že ste komunikovali s tým chatbotom  len v rámci toho príkazového riadku a on Vám odpovedal a veľakrát sme sa dopracovali alebo ste sa mohli dopracovať k veľmi zaujímavým výstupom. 

Každopádne teraz tam prichádzajú teda aj obrázky, zvukové a video vstupy, ktoré následne vie ChatGPT4 spracovať a dať Vám z toho nejaký výstup. Napríklad vo Washington post uviedli, že je to schopné napríklad, keď jej ukážete obrázok  boxerskej rukavice visiacej nad drevenou hojdačkou s loptou na jednej  strane predvídať čo sa s tou loptou stane a ona vám odpovie, že vlastne tá boxerská rukavica zasiahne tú loptičku a tá vyletí smerom hore. Naozaj veľmi zaujímavé. Predstavte si proste, že tam nahrate akýkoľvek obrázok a tá Vám dokáže povedať, čo sa na tom obrázku deje a čo pravdepodobne bude nasledovať podľa toho, čo tam vidí. Toto všetko už vie predvídať počítač vďaka AI umelej inteligencie. 

Ake sú nevýhody v prípade používania obrázkov?

Na druhú stranu je nutné povedať, že zatiaľ v prípade  spoločnosti OpenAI upustili od  plánu výraznejšieho využívania vlastnej práce s týmito obrázkami alebo ďalším multimediálnym obsahom, pretože tam vidia niekoľko prípadov, respektíve obáv zo zneužitia.

 Napríklad keby ste tam nahrali fotografiu z nejakých verejných priestorov, kde je XY ľudí, tak tá umelá inteligencia by teoreticky mohla byť schopná identifikovať totožnosť týchto ľudí a ďalšie známe informácie o nich. To by mohlo byť samozrejme veľmi ľahko zneužité napríklad na hromadné sledovanie, čiže do určitej miery tam budú obmedzenia a zároveň tá chatGPT nedokáže vlastne vytvárať zatiaľ obrázky, ale dokáže pracovať s tými obrázkami a spracovávať ich. 

Ako ďaleko zašla vo vývoji nová verzia AI ChatGPT4?

Pokiaľ ide o to, ako ďaleko už zachádza vlastne tá samotná inteligencia alebo vedomosti tohto nástroja, tak veľmi pekne to ilustrujú  informácie o tom, ako ChatGPT4 zvládol rôzne skúšky alebo testy v rámci Amerického školstva. 

OpenAI uviedla na úvod. Prešiel  simulovanou advokátskou skúškou zo skóre okolo 10 % najlepších účastníkov testu na druhej strane skore CHATGPT 3.5 bolo okolo spodných10 % čo jasne teda ukazuje to extrémne zlepšenie tejto novej verzie. Skóre CHATGPT4  by mu zaručilo prijatie medzi 20 najlepších právnických fakúlt a len tesne by sa tento nástroj nedostal na školy ako sú Harvard, Stanford a iné.

Predchádzajúca verzia CHATGPT 3.5 dosiahla iba 149 bodov v prípade týchto testov, čím sa dostala len na spodných 40 % Amerických škôl.

Na týchto príkladoch je pekne ilustrované to výrazné zlepšenie tejto novej verzie. GPT4 dosiahol taktiež skóre 298 bodov zo 400 v takzvanom (uniform bar exam) s týmto testom prechádzajú absolventi právnických fakúlt a umožňuje im vykonávať právnickú prax v ktorejkoľvek jurisdikcii USA. Čo sa týka skúšok sad, ktoré absolvujú študenti stredných škôl v USA na meranie ich pripravenosti na vysokú školu, GPT4 dosiahol 93 % a Osemdesiatdeväť percent vynikal aj v ďalších oboroch. V biológii dosiahol v rôznych testoch od 85 % do 100 %, v chémii od 71 do 88 % a vo fyzike od 66 do 84 %  z toho testu, ktorý absolvoval v matematike, to bolo zatiaľ horšie od 43% do 59 % a výrazne zlyhal v skúškach z Anglickej literatúry tam dosiahol len 8 až 44 %.

 V OpenAI to odôvodnili tým, že doposiaľ nemal s tým absolútne žiadne skúsenosti. 

Ake sú obavy a poplašné správy s využitia umelej inteligencie?

No a pokiaľ ide o obavy z tejto technológie,  samozrejme, objavujú sa aj rôzne poplašné správy, napríklad Nick Almond, zakladateľ faktory dal, povedal, že to môže zrútiť celý globálny vzdelávací systém, proste keď umelá inteligencia dokáže v podstate spraviť  prijímačky pomaly už na úrovni toho, že sa dostane na Harvard či Stanford, tak si predstavte teraz, že študenti začnú túto umelú inteligenciu využívať na to, aby pracovali napríklad na svojich diplomových prácach a obhajobách. Takže z tohto pohľadu to naozaj môže naštrbiť ten súčasný vzdelávací systém a prinesie to nepochybne veľkú revolúciu. 

Pokiaľ ide o kryptomeny, aj to je zaujímavé Konor Krogen,  bývalý riaditeľ s coinbase povedal, že GPT4 vložil teda do tohto nástroja GPT4 vložil ethereum smart kontrakt a tento chat bot mu okamžite ukázal niekoľko bezpečnostných chýb a načrtol, ako dokáže tento kód zneužiť.

Zakladateľ informačného bulletinu Rowen Cheung  ukázal video, na ktorom prepisuje ručne nakreslenú webovú stránku na kus papiera do kódu. Inak povedané, on si na obrázku nakreslil tú webovú stránku a ten ChATGPT4 mu túto internetovú stránku v podstate nakódoval vytvoril. Takže z tohto pohľadu naozaj extrémne zaujímavý pokrok v tomto nástroji, ktorý vlastne prišiel len pred niekoľkými mesiacmi a dá sa povedať, že už ako keby  započal revolúciu v tom, ako je vnímaná táto technológia. Tento GPT4 samozrejme stále nie je ešte zďaleka dokonalý. Uvádza to aj spoločnosť OpenAI tvrdí, že stále trpí takzvanými halucináciami, sociálnymi predsudkami či zlýmic radami a podľa vyjadrení su stále chýbaju dáta po roku 2021. Táto nová verzia bola využívaná v prehliadači Bing od spoločnosti Microsoft.

Páčil sa Vám článok? 🤩 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 hlasujúcich, priemer: 5,00 z 5)

Loading...

Zdielaj: